SAMSUN KAVAK ÇALBAŞI KÖYÜ
Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 
Ana Sayfa
Çalbaşı Köyü
Derneğimiz
Tanışalım
Aramızdan Ayrılan Üyeler
Aramızdan Ayrılan Üye Yakınları
Yönetim
Faaliyetler
Bizden Haberler
Reklamlar
 
<< Geri

»Çalbaşı Köyü \ Nüfus ve Hayat

SAMSUN KAVAK ÇALBAŞI KÖYÜ; 


Çok eski bir yerleşim yeri olarak bilinen köyümüz geniş arazisi, bol ormanı ve suyu ile her zaman  insanların ilgisini çekmiştir.

1945 ve 1960'li yıllarda 126 hane ve binin üzerinde nufusu olan köyümüzden iç ve eğitim gibi nedenlerle hızlı bir göç yaşanmıştır.
     

Bu dönemlerde köyümüz halkı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktaydı. 1946 yılına kadar köyde okul olmadığı için o dönemin öğrencileri 22-23 yılı komşu köy olan Çakallı’daki okula geliş-gidiş yaparak eğitim görmüşlerdir.1946 yılında köylü kendi imkanları ile köye bir okul yapmış ve aynı yıl Köy Enstitüsü mezunu köyümüz çocuğu Osman ÇAKIR öğretmen olarak köye atanır.

Askere gidinceye kadar 10 yıl askerlik dönüşü ise 1 yıl olmak üzere toplam 11 yıl hizmet etmiştir. Bu dönemlerde köyümüz insanının eğitimine katkı sağlayarak, onlara örnek olarak birçok insanın yetişmesine sebep olmuştur

Daha sonraları köyümüz çocuğu olup köyde; Mehmet SOYLU, Nezafettin ÖZÇELİK, Nuri SOYLU, Şerif UĞUR(Eğitmen), Mehmet DEMİR, Mehmet UĞUR ve Kaya GERİŞ  hizmet etmişlerdir. Bu akımın etkisiyle olmalıki diğer köylere nazaran köyümüz halkının eğitim(okur-yazar) düzeyi yüksek olup çoğunluğu Resmi Kurum ve Kuruluşlarda çalışmış, emekli olmuş vaya halen çalışmaktadır
.

İş ve eğitim gibi nedenlerle göç veren köyümüzde sayımlara göre;

2000 sayımlarına göre  308 kişi bulunmaktadır.

 
 DERNEK DUYURULARI

Tarihimiz (Soyağacı)
Hedeflerimiz
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.
 
 ANKET

 
 DÖVİZ KURLARI

TCMB

Alış   Satış
Dolar le>Sayfa   ntuleneme
Euro le>Sayfa   ntuleneme
  Arama Sayfası :
 
Samsun Kavak Çalbaşı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği © Copyright 2012
Bu web sitesinin tüm hakları saklıdır !
Powered By ÇALBAŞI